EVLENME

Evlilik Müracatı İçin Gereken Evraklar

1- Nüfus cüzdanı asılları

2- Nüfus Kayıt Örneği(Nüfus Müdürlüğünden)

3- Nüfus Cüzdan Fotokopisi

4- 5’er adet fotoğraf(6 ayı geçmemiş aynı poz)

5- İkametgah Muhtardan

6- Nüfus Cüzdan Örneği(Muhtardan)

7- Resimli Sağlık Raporu(Sağlık Ocağından)

8- Evlenecek kişilerin şahsen müracaatı

NİKAH BAŞVURUSUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:

* Çiftlerden birinin Mahmudiye Belediyesi sınırları içerisinde ikamet etmesi gerekmektedir.

* Evlenme Yönetmeliği gereği Dış Nikâhlar için Belediyemizden randevu almadan yapılacak Nikâh Memuru talebi kabul edilmeyecektir.

 1- NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ: Nüfus müdürlüklerinden alınacaktır.

2- NÜFUS CÜZDANI: Müracaat sırasında Nüfus cüzdanlarının ASLI ve arkalı önlü fotokopileri getirilecektir. Resimsiz Nüfus Cüzdanı kabul edilmeyecektir.

3- SAĞLIK RAPORU: Medeni kanunun 136.maddesi gereği,1593 sayılı umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 123 ve 124.maddelerinde belirten çiftlerin evlenmeye engel bulaşıcı hastalığı bulunmadığını gösterir kan testleri (Kan Grubu, B-C,Frengi Akdeniz Anemisi ve AIDS)Rapor haline getirilecektir. Sağlık Ocaklarından alınacaktır.

EK BİLGİLER:

EVLENME YAŞI: 18 yaşını doldurup 19 yaşından gün almış herkes başka bir kimsenin rıza iznine bağlı olmaksızın evlenebilir.

Yaşı Küçük Olanlar:

a- 17 yaşını doldurmuş olup 18 yaşından gün almış erkek veya kadın,Anne ve Baba veya vasi izni ile evlenebilir.(Beyanda yasal temsilcinin izni bölümüne Anne ve Baba veya Vasinin imzası ile Adı Soyadı yazılacak.Anne veya Babadan biri ölmüş ise,ölümü nüfus kaydı ile belgelenecektir.)

b- 16 yaşını doldurmuş erkek veya kadının evlenebilmesi için mahkeme kararı getirmesi gerekmektedir.

Evlilikten sonra, önceki soyadını evlilik soyadı ile birlikte kullanmak isteyenler:

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 187.maddesi uyarınca, Müdürlüğümüzce verilen 2 adet dilekçeyi doldurması gerekmektedir.

 YABANCI UYRUKLU:

Bağlı bulunduğu Konsolosluktan alacağı Türkçe Bekarlık Belgesini(çok dilli ve Apostille belgeler hariç) Türk Dışişleri Bakanlığı’na (Tandoğan’da-Ankara) tasdik ettirilecektir.Çiftler Türkçe Bilmiyorsa Müracaat anında ve Nikahta Tercüman bulundurmak zorundadırlar.

NOT:Akit sonrası(MERNİS)Evlenme Bildiriminin elden verilmesi yasaktır.