Mahmudiye,

İç Anadolu Bölgesinde Eskişehir iline bağlı bir ilçe olup, yüz ölçümü 676 m2 dir. Eskişehir-Konya karayolu üzerinde “yol boyu yerleşimi” şeklindedir. Sakarya nehrinin bir kolu olan Seydisuyu’ nun her iki tarafına yayılarak kurulmuştur.

Mahmudiye CamiiOsmanlı Padişahlarından 1. Mahmud’la (1730-1754), II. Mahmud (1808-1839) adına basılan Mahmudiyeler “22 ve 23 ayar altın paralar” 19 yüzyıl başına kadar yürürlükte kalmıştır. Halk arasında “yirmilik” olarak adlandırılan bu paralar yabancı malların alım ve satımında kullanılmıştır. Yine bu dönemde Çiftlikat-ı hümayun adıyla kurulan çiftlik günümüzde Anadolu Tarım İşletmesi adına almış atçılık, sığırcılık, koyunculuk ve bitkisel üretim şubeleri vardır. Mahmudiye’nin eski tapu kayıtlarında arazilerin hemen hemen tamamında Mahmut Sani Vakfı olarak belirtilmiştir.

Mahmudiye’de, 5 Mahalle ve yeni oluşmakta olan bir yerleşim yeri, 3 İlköğretim okulu, 1 Lise, 1 İmam-Hatip Lisesi, 1 Çok Programlı Lise, 1 Meslek Yüksek okulu ve 1 de İlçe Halk Kütüphanesi vardır.

Mahmudiye’de 1949 yılında Belediye kurulmuş ve şu andaki nüfusu TÜİK’in adrese dayalı kayıt sistemine göre 4771’dir. Mahmudiye Belediyesi yakın çevrelerinin ihtiyaç ve menfaatlerini karşılamaya çalışan, belde hizmetlerini gören, kamu tüzel kişiliğine sahip bir Mahalli idare birimidir.

GÖREVLERİ :

İlçenin ve ilçe halkının mahalli nitelikteki müşterek ihtiyaçlarını karşılamak için belirlenen görevler 5393 Sayılı Belediye Kanunu ile düzenlenmiştir.

5393 Sayılı Kanunun 14.maddesinde fıkra halinde düzenlenen görevleri konularına göre ayırmak gerekirse;

• Sağlık ve sosyal yardımlarla ilgili görevler

• İmarla ilgili görevler

• Ekonomi ve ticaret hayatı ile ilgili görevler

• Çalışma alanı ile ilgili görevler

• Kültür ve turizm ile ilgili görevler

• Ulaştırma ile ilgili görevlerimiz vardır.

TEŞKİLAT YAPISI :

Bakanlık : İçişleri Bakanlığı

Genel Müdürlük : Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Belediye Teşkilatı Mahalli seçimlerle halk tarafından seçilmiş üyelerden;

• Belediye Başkanı

• Belediye Meclisi (9)

• Belediye Encümeni bir başkan, iki fahri üye ve iki tabi üyeden olmak üzere beş kişiden oluşan kamu tüzel kişiliğidir.

KADRO VE PERSONEL DURUMU : Mevcut 44 memur kadrosundan 26’sı doludur. Boş kadro adeti ise 18’dir. Mevcut 16 işçi kadrosundan 4’ü dolu, 12’si boş durumda olup, yılı içerisinde Belediye meclisinin kararı ile 4 adet geçici işçi alınarak çalıştırılmaktadır. 1 adet kısmi zamanlı sözleşmeli avukat ve 1 adet tam zamanlı sözleşmeli mühendis görev yapmaktadır.

 BİNA, LOJMAN, MİSAFİRHANE, DİĞER SOSYAL VE YARDIMCI TESİSLER :

Bina :

a)- Belediye iş hanı zemin+3 katlı kaloriferli

b)- Hizmet binası zemin + kat kaloriferli Lojman : Yok Sosyal ve Yardımcı Tesisler :

• At yarış pisti (tribünler+futbol sahası+at ahırları) Jokey Kulübüne satışı yapılarak ilçemize yatırım yapılmış iş imkanı yaratılmıştır.

• Düğün salonu+dükkanlar

• Hamam (İnşaat halinde)

• Pazaryeri+dükkanlar

• Otogar, WC ve Çay Bahçesi

• Şantiye, Depo ve Ambarlar

• 18 Eylül stadyumu

• Halı saha

 ARAÇ-MAKİNA PARKI VE TECHİZAT DURUMU

2 adet 302 Mercedes otobüs (1984 Model)

1 adet BMC Otobüs (1993 Model)

2 adet BMC Fatih Damperli Kamyon(1988 Model)

2 adet 950 Dodge Damperli Kamyon (1994 Model 1 adedi arızalıdır.) (1995 Model)

1 adet 140 BMC Damperli Kamyon (Arızalı) (1974 Model)

1 adet D 1210 Ford İtfaiye aracı (1979 Model)

1 adet D 1210 Ford Su tankeri (1976 Model)

1 adet D 1210 Ford Vidanjör (1978 Model)

1 adet 140 BMC Sıkıştırmalı Çöp aracı (Arızalı) (1976 Model)

1 adet Peugeot Ambulans (Arızalı) (1994 Model)

1 adet Land rower Jeep (Arızalı)

1 adet 150 BMC vidanjör-arazöz (Arızalı) (1976 Model)

1 adet 131 Murat otomobil (1985 Model)

1 adet 4x4x2 MASTAŞ Kazıyıcı-Yükleyici Kepçe (2000 Model)

1 adet Bedford Kamyon (Et Nakil Aracı) (Arızalı) (1972 Model)

2 adet Steyr Traktör ve Teçhizatları (1991-1999 Model)

1 adet 110-08 Fatih Sıkıştırmalı Çöp Aracı (1998 Model)

1 adet Kartal Otomobil (1998 Model)

1 adet Champıon Grayder (1978 Model)

1 adet Loder silindir (Arızalı) (1978 Model)

1 adet cenaze remorku

1 adet Megan otomobil (2007 Model)

1 adet Hyundai Sıkıştırmalı çöp aracı (2010 Model)

1 adet Şahin otomobil (2000 Model)

1 adet Fiat Ducato Cenaze Nakil Aracı (2008 Model)

AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI :

İlçemizde mevcut Yüzüncü Yıl Atatürk Fidanlığına ve Kerkük Hatıra Ormanlığına, park ve bahçelere olma üzere 20.000 adet çam fidanı dikimi yapılmış, mevcut fidanların gerekli bakımları ve yabancı otlarından temizlenmesi gibi düzenleme işleri gerçekleştirilmiştir.

TEMİZLİK HİZMETLERİ :

İlçemiz geniş bir alana yerleşmiş olduğundan bir adet sıkıştırmalı çöp aracı ile düzenli temizlik yapılamaktadır. İlçe halkına mahallelerde her hane başına bir adet ufak çöp varili verilmiş ve bu çöp varilleri her haftanın belirli günleri çöp araçları ile toplanarak mahallelerdeki çöp sorunu büyük ölçüde ortadan kalkmıştır. Çarşı içerisine tekerlekli kapaklı çöp bidonları temin edilerek halkın sağlığını etkilemeden çöp toplama işleri yapılmaktadır. At Yarışlarından Bir Görünüm

SONBAHAR MAHALLİ AT YARIŞLARI :

İlçemizin tanıtımı için turistik bir faaliyet alanı olmadığından her yıl İl Tarım Müdürlüğü ve TJK ile ortaklaşa düzenlenen Sonbahar at Yarışları her yıl düzenlenmekte olup, yarış heyecanı yaşatılmıştır.

İLÇEMİZİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU :

İlçemizin düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümleri olan her yılın 18 Eylül tarihinde kurtuluş töreni düzenlenmiştir. Geleneksel hale gelen kurtuluş şenliklerine her yıl devam edilmektedir.

SPOR FAALİYETLERİ :

İlçe gençliğinin spor ile ilgilenmelerini sağlamak amacıyla içerisinde futbol, voleybol ve basketbol sahaları bulunan tribünlü spor kompleksi yapılarak hizmete açılmıştır. Mahmudiye Spor Kulübü halen Eskişehir Amatör Futbol Kümelerinde mücadele etmektedir. Futbol halı sahası yapılarak sporseverlerin hizmetine sunulmuştur.

ULAŞIM HİZMETLERİ :

İlçemiz yolboyu yerleşim düzeni içinde olduğundan ilçe içinde de okulların tören ve kutlama alanlarına ulaşımları ücretsiz olarak yapılmaktadır. Eskişehir-Mahmudiye arasındaki yolcu taşımacılığı özel firmalar tarafından yapılmaktadır.

İTFAİYE HİZMETLERİ :

İlçemizdeki muhtemel çeşitli yangınlara karşı Belediyemizce yangın söndürme teşkilatı kurulmuş olup, 24 saat aralıksız hizmet vermektedir.

İMAR DURUMU :

İlçemizin iman planı 24.03.1978 tarihinde onaylanarak yürürlüğe girmiştir. İmar planında yeni konut alanı yaratılmış bu alan Maliye Hazinesinden satın alınarak parselasyonu yapılmış ve halkımıza satışı yapılarak konut sorunu giderilmiştir. Mevcut imar planımızda sanayi alanı yeterince olmadığından sanayileşme yapılaşmamış sanayi alanının yaratılması amacıyla çevre yolu İsmetpaşa yolu kavşağında yaklaşık 150 dekarlık alanın imar planımıza eklenerek sanayi alanı yaratılmış, yatırımcıya ihalesi yapılmıştır. 22000 m2 mesire yeri 1.600.000.m2 Jokey Kulübü ilave imar planı yapılarak imar planına dahil edilmiştir. İmar Planındaki alan 5,50 Km2.dir.

ALT YAPI TESİSLERİ :

İlçemizin tamamında, elektrik, su ve telefon altyapı hizmetleri eksiksiz yerine getirilmiştir.